گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

نمایشگاه های فرش ماشینی ؛ چرا و چگونه ؟؟؟

 

 

نمایشگاه های فرش ماشینی ، چرا و چگونه؟؟ 

 

نویسنده : بهنام قاسمی  - مجله نساجی کهن 

صنعت فرش ماشینی در سالهای اخیر در وضع  نا بسامان و خراب اقتصادی کشور نشان داد که از مهمترین بخش های تولیدی و صنعتی کشور است و حداقل اگر از رقبای خود در بازارهای بین المللی عقب افتاده است می تواند در مقایسه با سایر بخش های زمین گیر شده تولیدی در ایران قد راست کند ! اما در این شرایط نیز صنعت فرش ماشینی دستخوش تهدیدات زیادی است که قبلا در مجله کهن و سایت نساجی کهن بدان پرداخته ایم.

 

یکی از مشکلاتی که به طور غیر مستقیم به صنعت فرش ماشینی ایران ضربه میزند تعداد زیاد نمایشگاه های داخلی در نظر گرفته شده برای این بخش است به طوری که کم و بیش در هر شهری یک نمایشگاه فرش ماشینی برگزار شده و یا قصد برگزار شدن دارد. از دید برگزار کنندگان و شرکت های نمایشگاهی کشور  قطعا انتخاب صنایعی که دارای پتانسیل هستند و تعریف نمایشگاهی برای آن اقدامی منطقی است اما آیا واقعا هنوز هم برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی در کشور منطقی است؟ به نظر نویسنده جواب منفی است و با وجود نمایشگاهی قدرتمند نظیر نمایشگاه فرش تهران که آینه ای تمام قد از این صنعت را به نمایش می گذارد  و نیز نمایشگاه های بین المللی که بسیاری از شرکت ها از آن بازدید می کنند و یا در آن غرفه گذار هستند جایی برای برگزاری نمایشگاه دیگری باقی نمی ماند. شاید بتوان گفت اگر هم نمایشگاه دیگری را در این بخش از صنعت نساجی نیاز داشته باشیم نمایشگاهی تخصصی برای صنایع جانبی فرش ماشینی خواهد بود و نه خود محصول نهایی. که آن هم به دلیل حاشیه سود کم برای برگزار کنندگان تا به حال مورد توجه قرار نگرفته است.

 

اما آنچه بیشتر مورد نگرانی است استفاده ابزاری برگزارکنندگان نمایشگاه از نام فرش ماشینی و به زبان ساده گول زدن شرکت های فرش ماشینی و نیز اهالی اسن صنعت است بدین ترتیب که امروز می توان نام فرش ماشینی را در دنباله نام تمامی نمایشگاه ها و رویدادها و حتی مطبوعات غیر تخصصی فرش ماشینی هم مشاهده کرد و در عمل با نمایشگاه هایی مواجه می شویم که نارضایتی همگان را در بر دارد. مثلا یک شرکت فرش ماشینی را به بهانه نمایشگاه تخصصی ثبت نام می کنند در حالی که نمایشگاه به یک بازار فروش بهاره تبدیل می شود و از این موارد بسیار اتفاق افتاده است.

 

به نظر میرسد شرکت های برگزار کننده نمایشگاه باید به جای استفاده ابزاری از واژه هایی مانند "بین المللی " و یا نمایشگاه فرش و موکت" به درستی و با صداقت با اهالی این صنعت برخورد کنند و نه اینکه تنها به دلیل تمول مالی فعلی و ظاهری فرش ماشینی این پسوند را به نام هر نمایشگاهی بچسبانند. چه بهتر که اگر واقعا قرار است نمایشگاهی برای فروش شب عید داشته باشیم به درستی به شرکت ها اطلاع رسانی کنیم و از ایجاد شبهه و نهایتا نازضایتی و هدر دادن پول تولید کننده به نفع خودمان خودداری کنیم تا واقعا شرکت هایی که قصد فروش دارند به نمایشگاه بیایند.

از این بدتر نمایشگاه های ناموفق نساجی هستند که از آنجایی که در برگزاری نمایشگاه تخصصی نساجی موفق نبوده اند و به دلایل مختلف نظیر برگزاری ضعیف، نارضایتی شرکت های غرفه گذار، عدم توجه به تعداد و کیفیت بازدیدکنندگان و ... در حال نابودی هستند قصد دارند با  اضافه کردن نام فرش و موکت خود را احیا کنند و هیچ قصد و هدف و برنامه ای برای فعالان این صنعت و موفقیت  فرش ماشینی کشور ندارند.

 

گرچه  این تفکر غلط در بین برگزار کنندگان نمایشگاه در ایران وجود دارد اما تولید کنندگان نیز اغلب با عدم استقبال، به نمایشگاه هایی با هدف های سودجویانه نه می گویند و بازنده بزرگ این بازی تنها برگزار کننده نمایشگاه است.

 

هر چند که روی دیگر سکه یعنی نگاه شرکت های ایرانی به حضورنمایشگاهی،  انتظارات بیش از حد و غیر معمول آنها از این رویداد ها و ... هم در جای خود جای بحث فراوان دارد و  می توان گفت تا وقتی دیگاه اغلب شرکت های تولید کننده ایرانی به نمایشگاه تنها صرف هزینه است و نه سرمایه گذاری برای اینده، این چرخه معیوب ادامه خواهد یافت. در مقالات آینده به بررسی این موضوع نیز خواهیم پرداخت./

 

نویسنده : بهنام قاسمی  

تحریریه مجله کهن

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

تحریریه : 02177245780

سازمان آگهی ها : 09121905817

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 14

بازدید دیروز 24

بازدید ماه 223

بازدید کل 583797

اکنون 16 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی