گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

مصاحبه با آتا نیکزاد - مدیرعامل مجموعه فرش آرام تاب

 

مصاحبه با آتا نیکزاد - مدیرعامل مجموعه فرش آرام تاب

نگاهي به نساجي از چشم يک ماشين ساز

نيکزاد: وزارت صنعت ماشين سازان نساجي را نمي بيند

"آرام تاب "مجموعه اي کوچک و  کم حاشيه در کاشان است که توسط خانواده نيکزاد و چندين مهندس ديگر اداره مي شود. عمده فعاليت اين مجموعه بر طراحي، تعمير و تجهيز  ماشين آلات نساجي متمرکز است؛ هرچند اغلب "آرام تاب" را با نام هيت ست مي شناسند.  اين روزها نيز مهندسان اين مجموعه فني به معرفي ماشين هيت ست ساخت خود مشغول اند؛ ماشيني که  به گفته طراحانش در مقايسه با نمونه هاي  خارجي به صرفه تر است. در يکي از روزهاي گرم ارديبهشت راهي کاشان شديم و با مهندس آتا نيکزاد در خصوص ظرفيت هاي ماشين سازي در صنعت نساجي ايران به گفت و گو نشستيم.   

◄ دستگاهي که در مجموعه شما ساخته شده است را معرفي مي کنيد؟

ماشيني که ما ساختيم، ماشين هيت ست نخ است که طرح آن  از ماشين Power Heat set  اقتباس شده و گونه تکميل شده اين ماشين است که با سرعت بيشتر توليد بيشتري خواهد داشت و مصرف انرژي آن کمتر از نمونه هاي قبلي ست. ماشين هاي هيت ست نخ عموما بين پنج تا شش تن نخ در روز هيت ست مي کنند و بيشترين ميزان خروجي با توجه به نخ هايي که در ايران وجود دارد هفت و نيم تن بوده است اما نخستين ماشيني که ما توليد کرديم روزانه حدود 9 تن خروجي دارد. توان توليد ماشين هاي دوم و سوم به ترتيب دوازده و  بيش از پانزده  تن  در روز تخمين زده شده است. مصرف انرژي آن نيز حدود يک سوم  ماشين هاي قديمي تر يا بين 25-30 وات است؛ مصرف بخار آن نيز بسته به نوع الياف مصرفي بين 200 تا 350 کيلو بر ساعت است.  

◄ چطور تصميم به ساخت چنين دستگاهي گرفتيد؟

در اين حقيقت اين ماشيني ست که خود ما ساختيم و با آن کار کرده ايم و امروز به مرحله اي رسيديم که توليد نخ هيت ست براي ما سودآوري نخواهد داشت و از اين جهت تنها به ساخت ماشين هيت ست مشغوليم.
البته بايد به اين نکته اشاره کنم که فعاليت ما به  ساخت ماشين هيت ست محدود نمي شود؛ تمرکز ما بر طراحي ماشين آلات است. به طورکلي ما مي توانم يک خط توليد را طراحي و توليد کنيم اما به دليل محدوديت در تکنولوژي ساخت امکان آن تا به حال فراهم نشده است.  

◄ اطلاعات مختصري درباره چگونگي ساخت اين دستگاه به ما مي دهيد؟

ما در گذشته پنج دستگاه از اين ماشين را خريداري کرديم و اجزاي آن را جدا کرديم تا نحوه کار دستگاه را به خوبي بشناسيم. وايندر (Winder) دستگاه  را خودمان مي سازيم؛ بخشي از دستگاه که لازم بود در جاي خود قرار داديم و بخش هايي که در طرح ما کارايي نداشت جدا کرديم  و کنار گذاشتيم.

◄ در حال حاضر چند دستگاه از اين ماشين را فروخته ايد؟

نخستين دستگاهي که ساختيم؛ طرح قديم دستگاه بود و چند سالي از آن استفاده مي کرديم توسط سينا ريس کاشان خريداري شد. ماشين دوم  که بر اساس طراحي جديد ساخته شده توسط شرکت خاطره کاشان خريداري شده است.

◄ براي فروش با شرکت هاي ديگري هم وارد مذاکره شديد؟

بله با شش شرکت ديگر هم در خصوص فروش دستگاه صحبت کرديم...

◄ براي ساخت اين دستگاه حدودا چند ماه زمان لازم داريد؟

ساخت اين ماشين از زمان طراحي تا نصب و راه اندازي آن نزديک به سه ماه و نيم زمان برده است اما  براي ساخت ماشين ها بعدي به زمان کمتري نياز داريم؛ چراکه مرحله طراحي حذف مي شود و تنها بر روي خريد قطعات، ساخت و نصب و راه اندازي آن متمرکز مي شويم. تقريبا مي توان گفت بين دو ماه و نيم تا سه ماه براي ساخت نمونه هاي بعدي زمان نياز داريم.

◄ نصب  و راه اندازي چه مدت زمان لازم دارد؟

از زمان اتمام ساخت و تست و راه اندازي حدود دو هفته زمان لازم است تا دستگاه بتواند شروع به توليد انبوه نخ هيت ست کند.  

◄ ماشيني که شما طراحي کرديد تا چه حد به الگوهاي استاندارد بين المللي اين دستگاه نزديک است؟

ببينيد استاندارد در هيت ست معنا ندارد و تا به امروز هم الگوي مشخصي براي ماشين آلات هيت ست در اداره استاندارد تعريف نشده است. من در ايام دانشجويي قصد داشتم استاندارد هيت ست را براي اداره استاندارد تعريف کنم اما متاسفانه امکان آن فراهم نشد. با اين حال زماني مي توان گفت فرايند هيت ست استاندارد بوده است که تمام الياف نخ به وسيله بخار تثبيت شود؛ بسته به نوع الياف هيت  ست ها داراي درجات مختلفي اند.  اما ما از اين جهت مدعي هستيم که هيت ست نخ ما بهتر است که نخ هاي ما در شرايط آب و هوايي مختلف، مانند  تهران، کاشان و شمال و ... دوام و ثبات خود را حفظ مي کنند. اما در مجموع نمي توان استاندارد مشخصي براي هيت ست تعريف کرد؛ چراکه نوع الياف، رنگ و کارکردها متفاوت است و فهم کيفيت مطلوب فرايند هيت ست تنها از طريق تجربه به دست مي آيد.

◄ آيا معيار مشخصي براي تشخيص نخ هيت ست شده وجود دارد؟

به طور معمول فرشي که از نخ هيت ست شده بافته مي شود نبايد پرز زيادي داشته باشد؛ سر نخ هاي فرش بر اثر فشار يا حرکت مالشي نبايد باز شود و حالت و فنري و ارتجاعي داشته باشد.

◄ دستگاه شما براي کدام نوع از نخ ها  ساخته شده؟

اختصاصا براي نخ پلي استر و آکريليک و يا ترکيب اين دو... استفاده از آن براي هيت ست نخ هاي ديگر مستلزم تغييراتي در تجهيزات دستگاه است.

◄ شما به صرفه اقتصادي دستگاهي که ساخته ايد اشاره کرديد. آيا محاسبه دقيقي در اين زمينه انجام گرفته است؟

ما جدولي بر مبناي محاسباتي قيمت بر کيلو به دست آورديم؛ هزينه کارگر، انرژي و قطعات يدکي و...  . به طور مثال محاسبه کرديم با چه هزينه اي يک کيلو نخ هيت ست شده از  نمونه خارجي و با ماشيني که ما ساخته ايم مي توان دريافت کرد؛ هزينه توليد هر کيلوگرم در ماشين ما در مقايسه با ماشين هاي ديگر کمتر از نصف بود. علاوه براين ميزان توليد دو برابر ماشين هاي خارجي ست و هزينه خريد ماشين کمتر از نصف قيمت ماشين هاي خارجي ست و مانع از خروج ارز از کشور مي شود.

◄ آيا خدمات پس از فروشي هم براي دستگاه تان در نظر گرفته ايد؟

بله...خدمات پس از فروش دستگاه  به عهده مجموعه ماست؛ و بايد بگويم از آن جايي که تمام قطعات دستگاه ساخت داخل است محدوديت هاي ناشي از تحريم و مسائل ديگر مانع از تعمير يا تعويض قطعات نمي شود. ماشين آلات ما تا يک سال ضمانت نامه دارد. ما سعي کرديم بهترين نوع موجود از هر قطعه اي را تهيه و نصب کنيم.

◄ عمر مفيدي که شما براي اين دستگاه پيش بيني کرده ايد؛ چه زمانيست؟

با توجه به اينکه دستگاه ها توسط خود ما طراحي شده و امکان تعويض قطعات به راحتي فراهم است عمر دستگاه ها طولاني ست اما عمر مفيدي که ما براي آن ها در نظر گرفته ايم حدود ده سال است.  

◄ شما ظرفيت خودتان براي ساخت ماشين را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

با توجه به تعداد نيروي انساني که در اختيار داريم فکر مي کنم  توان توليد پنج دستگاه در سال را داشته باشيم اما اگر تعداد نيروهايمان افزايش يابد شايد تا ده دستگاه را هم بتوانيم توليد کنيم.

◄ پذيرش اين ماشين در ميان توليدکنندگان صنعت فرش چگونه ممکن است؟

تحقق اين امر مستلزم موارد متعددي ست...

◄  چه مواردي؟

اولين مورد حمايت وزارت صنعت است که تا به امروز هيچ همکاري و حمايتي نکرده است؛ استقبال توليدکنندگان نساجي از ماشين ما از موارد ديگري ست که بايد به آن اشاره کرد؛ به طور مثال يکي از شرکت هاي ترک در حال حاضر براي پخش ماشين ما ابراز تمايل کرده است.

◄ شما برنامه اي هم براي صادرات داريد؟

بله... برنامه صادراتي پيش بيني کرديم اما در نظر داريم ابتدا تعدادي ماشين براي شرکت هاي داخلي توليد کنيم سپس به صادرات بپردازيم اما اگر فروش داخلي در سطح گسترده ميسر نشد تنها روي صادرات سرمايه گذاري خواهيم کرد.

◄ فکر مي کنيد مشکل کنوني صنعت نساجي چيست؟

مي توانم به همايش ملي صنعت فرش ايران اشاره کنم که در اسفند ماه سال گذشته در دانشگاه آزاد کاشان برگزار شد و همگي از دغدغه هاي شان براي خريد و  واردات ماشين آلات گفتند  اشاره کنم؛ ولي هيچ کس به اين نکته اساسي اشاره نکرد که ما با مشکل نبود قطعه ساز و ماشين ساز در حوزه نساجي مواجه ايم. مسئله اين است که اغلب توليدکننده داخلي از ماشين سازان داخلي حمايت نمي کنند و فرصت ارائه توانايي ها  براي افرادي مثل ما فراهم نمي شود. البته دوستاني مثل آقاي مهندس جمال هستند که با ديدن عکس ماشين به ما اعتماد کردند و ما اين ماشين را براي شرکت خاطره ساختيم.

يکي از مهم ترين معضلات ما عدم حمايت از ماشين سازان است؛ مي توان گفت وزارت صنعت کلا حضور ماشين سازان و قطعه سازان نساجي را ناديده گرفته است. يکي از افراد موفق در توليد و ساخت ماشين آلات خطوط تکميل مهندس نوايي هستند؛ جايي ديدم خط تکميل شرکت ايشان به مراتب بهتر از خط تکميل مربوط به شرکت سلرز است اما من گمان نمي کنم از وزارت صنعت از ايشان هم حمايتي کنند. ببينيد  اگر حمايت صورت نگيرد ماشين ساز به جايي که امکان حمايت از او فراهم باشد کوچ خواهد کرد؛ بنابراين سياستگذاران در وزارت خانه بايد براي به اين گروه توجه کنند و ضعف هاي گذشته را جبران کنند.

◄ به عنوان يک طراح و ماشين ساز فکر مي کنيد ماشين سازي در صنعت نساجي براي اعتلا نيازمند چه چيزيست؟

نيازمند حمايت؛ نه تنها از سوي وزرات صنعت بلکه نيازمند حمايت صنعتگران و توليدکنندگان نساجي هم هست. وقتي توليدکننده از ماشين ساز ايراني ماشين نمي خرد؛ طبيعتا صنعت ماشين سازي کشور رشد نخواهد کرد. حمايت بايد جنبه عملي داشته باشد؛ بايد مدتي از واردات ماشين آلاتي که امکان ساخت آن ها در داخل وجود دارد جلوگيري کرد و تا صنعت ماشين سازي نساجي در کشور رشد کند؛ اين همان کاري ست که کشور هايي مثل آلمان انجام دادند و امروز در بهترين رتبه از ماشين سازي قرار دارند.  

◄ شما برنامه اي در خصوص بازاريابي و يا معرفي صنعت ماشين سازان نساجي ايران نداريد؟

حقيقت امر اين است که ايده اي در اين زمينه دارم البته همچنان خام است؛ اينکه جايي را مشابه ماشين سازي اراک اما در حوزه ماشين آلات نساجي آماده کنيم و تمام افراد فعال در اين زمينه در آن گرد هم بيايند و براي بهبود وضعيت ماشين سازي در نساجي گام بردارند. البته اين ايده همچنان به مرحله اجرايي نرسيده و بايد به شکل دقيق و جامعي تدوين و تنظيم شود.

منبع : شماره 30 مجله کهن

تلفن اشتراک : 77245780-021

مطالب مرتبط

بازار آنلاین نساجی

مصاحبه های تصویری نمایشگاه فرش تهران 91

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 48

بازدید دیروز 64

بازدید ماه 963

بازدید کل 569481

اکنون 11 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی