گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

چشم انداز صنعت نساجي دنيا تا سال 2015

تهيه و تنظيم: سميه ابراهيم پور
سير تغيير و تحول در صنايع نساجي و پوشاك در دهه آتي رو به افزايش خواهد بود و عوامل بسيار زيادي در اين روند تأثير گذار مي باشند. تغيير خواسته هاي مصرف كنندگان نه تنها بر نحوه انتخاب كالا و شكل آنها توسط خرده فروشان تأثير مي گذارد، بلكه بر تعاملات آنان با توليدكنندگان نيز تأثير گذار است.

از يك طرف، تغيير ساختار جمعيتي در ايالات متحده امريكا و اتحاديه اروپا رشد سراسري بازار را تحت فشار قرار مي دهد، در حالي كه از سوي ديگر افزايش بازارهاي منطقه اي كشورهاي توليدكننده مانند چين و هند راه هاي جديدي براي توليد كنندگان اين مناطق باز مي نمايد. برآورد مي شود تا سال 2015، چين به دومين بازار بزرگ پوشاك بعد از ايالات متحده امريكا تبديل شود. علاوه بر آن، تحولات بزرگ ديگري همچون رشد ارزان فروشان، افزايش فروش اتيكت هاي غير دولتي، و فروش اينترنتي عواملي هستند كه در بازار آينده صنايع نساجي و پوشاك اثرات مهمي خواهند داشت.


پيش بيني مي شود ميزان خريد و فروش در صنايع نساجي با يك روند افزايشي تا سال 2015 به 300 ميليارد دلار و جمعاً 805 ميليارد دلار در صنايع نساجي و پوشاك برسد. همچنين پيش بيني مي شود ميزان رشد در تجارت پوشاك بيش از رشد در تجارت صنايع نساجي باشد، و اين در حالي است كه رشد خريد و فروش در بخش منسوجات خانگي بيشترين ميزان را در اين دوره  دارا خواهد بود. اين مسئله عمدتاً به دليل اين واقعت است كه مقدار بسيار زيادي از منسوجات خانگي هنوز در كشورهاي مصرف كننده توليد مي شود كه انتظار مي رود تا سال 2015 به كشورهاي كم هزينه تر مانند چين، هند، بنگلادش و پاكستان منتقل گردد.


چندين قطب جديد نساجي و پوشاك نيز در سال هاي آتي به عرصه خواهند آمد. به غير از كشورهاي آسياي جنوبي و چين، كشورهاي عضو انجمن ملت هاي جنوب شرق آسيا  (ASEAN) به ويژه ويتنام و كلمبيا ذي نفعان اصلي تا سال 2010 خواهند بود. صادرات نساجي و پوشاك در ويتنام به 5.8 ميليارد دلار در سال 2006 رسيد و با الحاق اين كشور به WTO در سال 2007، سهم آن بيشتر افزايش خواهد يافت. ويتنام در حال جذب سرمايه گذاري هاي خارجي از شركت هاي بزرگ همچون گروه ITG، Formosa و غيره مي باشد.
رشد بازارهاي منطقه اي در چين و هند، رشد ميزان صادرات را در اين كشورها در 8-6 سال آينده كند خواهد ساخت. انتظار مي رود سهم چين و هنگ كنگ در واردات ايالات متحده امريكا به حدود 40%، و در واردات اتحاديه اروپا   بهT&A به 30% برسد و كشورهاي عضو توافق نامه آزاد تجاري امريكاي مركزي (CAFTA) سهم خود را در بازار ثابت نگه دارند. بازنده هاي اصلي در اين عرصه شامل كشورهاي افريقايي، مكزيك، و اعضاي اتحاديه اروپا خواهند بود. البته با تقويت بيشتر جايگاه مد در بازار آمريكا، كشورهايي مانند مكزيك و كشورهاي حوزه درياي كاريب به كلي از صحنه حذف نخواهند شد.
علي رغم اينكه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا همچنان به عنوان يكي از بزرگترين ها در تجارت باقي مي مانند، چين قادر است تا سال 2015 همپاي آنها برسد.


پيش بيني مي شود كشورهاي مناطق اروپاي مياني موقعيت خود را در صنايع نساجي و پوشاك با تمركز در زمينه جديدترين مدها حفظ نمايند. به نظر مي رسد دستيابي به سيستم GPS (Generalized System of Preferences) و افزايش معافيت از ماليات در بخش تجارت كشورهايي كه قادرند اين امتيازات را از اتحاديه اروپا كسب كنند، مي توانند سهمي از بازار را به هزينه ديگر كشورها تسخير نمايند.
كشورهايي همچون ازبكستان و تركمنستان كه داراي مواد اوليه فراواني هستند، انتظار مي رود عملكرد خوبي داشته باشند مشروط بر اينكه در زيربنا، بروكراسي و پيشينه نساجي خود پيشرفت حاصل نمايند. روند كليدي ديگري كه انتظار رخداد آن مي رود، ظهور غير منتظره قطب هاي نساجي و پوشاك است. چرا كه پيش بيني مي شود كشورها در فاصله نه چندان دور، از طريق توافق نامه آزاد تجاري (FTA)‌ و يا قرارداد امتيازي در تجارت (PTA) براي گسترش رقابت با هم همكاري كنند.
در دهه آينده شركت ها نيازمند اين خواهند بود كه دستخوش تغييراتي شوند تا بتوانند رونق داشته باشند و براي اين امر نه تنها بايد خود را هرچه بيشتر در مسير پيشرفت سوق دهند، بلكه مي بايست نسبت به وضعيت شركت ها در صنايع ديگر كه براي شركت خود طرح ريزي مجدد كرده اند و كارها را به گونه اي متفاوت انجام مي دهند نيز توجه داشته باشند. در ذيل به چند تغيير و تحول كليدي كه در آينده شاهد آنها خواهيم بود، اشاره مي شود:


1- ادغام، همكاري و تجديد گسترش شركت ها
2- طرح ريزي مجدد عوامل قديمي
3- ظهور ناگهاني سنگين وزن ها: اختلاط هاي چند ميليارد دلاري نساجي
4- ظهور ناگهاني چين و هند به عنوان پايگاه هاي مصرف
5- سرعت و قابليت اعتماد: كليدهاي موفقيت
6- كميابي منابع كه به گسترش تكنولوژي هاي جديد منجر خواهد شد
7- انتقال نيروهاي انساني توانا از شركت هاي خريدار به توليد كننده
و تعدادي از تكنولوژي هاي جديد كه تأثير مهمي در وضعيت آينده خواهند داشت عبارتند از:
- توسعه الياف جديد مانند Sorona‌ (اليافي با كارايي بالا كه از نشاسته طبيعي موجود در مغز ذرت ساخته شده است) توسط شركت Dupont‌
- توسعه فرآيندها/ ماشين آلاتي كه مقدار آب كمتري مصرف مي كنند
- فرآيندهاي بيوتكنولوژيكي با به كار گيري آنزيم هاي زنده به جاي مواد شيميايي
- نانوتكنولوژي
- فن آوري متمركز بر طولاني تر كردن دوام كاربرد محصولات
فنون تكنولوژي در صنعت نساجي و پوشاك به تدريج به واسطه مهاجرت نيروي كار قوي به چين، هند، پاكستان و... به اين كشورها انتقال خواهد يافت. با وجود اين انتظار مي رود بيشترين پيشرفت ها در زمينه نساجي و پوشاك در 8-6 سال آينده در كشورهاي توسعه يافته مانند ايالات متحده امريكا، انگلستان و آلمان اتفاق بيفتد.

مطالب مرتبط

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 24

بازدید دیروز 64

بازدید ماه 939

بازدید کل 569457

اکنون 23 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی